RRA Poiplie pomohla postaviť most cez Ipeľ

Naša členská organizácia Regionálna rozvojová agentúra Poiplie zrealizovala ďalší z cezhraničných mostov cez rieku Ipeľ.

Most cez rieku Ipeľ vo Vrbovke
Foto: TASR/Ján Krošlák

Vrbovka 1. decembra (TASR) – V obci Vrbovka vo Veľkokrtíšskom okrese v piatok otvorili nový cestný most, ktorý ju spojí s maďarskou obcou Őrhalom. TASR o tom v piatok informovala riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry pre rozvoj regiónu Stredného Poiplia Mária Lőrincz.

Nové cestné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom má podporiť cezhraničnú pracovnú mobilitu. Zároveň má vyriešiť aj lokálnu dopravnú izolovanosť obce Vrbovka, ktorá je aktuálne koncovou slovenskou obcou. Obce na pravom a ľavom brehu hraničnej rieky medzi Slovenskom a Maďarskom sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou približne 1,5 kilometra. Doteraz však merala najbližšia cesta z jednej obce do druhej použitím najbližšieho hraničného priechodu 20 až 25 kilometrov.

Riaditeľka dodala, že investíciou okrem cestného mosta s rozpätím 31,5 metra na slovenskej strane je i cestná komunikácia s chodníkom v dĺžke 40 metrov. Súčasťou bola aj obnova cesty, ktorá vedie k mostu v rozsahu takmer 360 metrov, a vytvorenie oddychovej plochy pri moste. Paralelne na maďarskej strane plánujú vybudovať novú 1,17 kilometra dlhú cestu k mostu.

Celkový rozpočet projektu je 6.725.325 eur, z toho 5.716.526 eur budú hradiť z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Most s rozpočtom 2.605.000 eur budú partneri financovať v rovnakom pomere, zohľadnia však rozdielnu výšku DPH. Investičné náklady na vybudovanie a obnovu ciest, ktoré vedú k mostu na slovenskej strane, sú vo výške 666.474 eur. Banskobystrický samosprávny kraj poskytne obci Vrbovka 100.000 eur na pokrytie povinnej spoluúčasti projektu.

Partnermi projektu sú obec Vrbovka a Ministerstvo výstavby a dopravy Maďarska.

https://www.teraz.sk/ekonomika/otvorili-most-ponad-ipel-ktory-prepa/758422-clanok.html
Videoreportáž z jeho otvorenia si môžete pozrieť v spravodajstve RTVS v priloženom krátkom videu:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13986/437699#1198
Foto: TASR/Ján Krošlák